Oficjalna Strona Japońskiej Terapii Manualnej

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dlaczego higienistka nie stwierdziła u dziecka wady postawy?

Trudno powiedzieć. Bywają higienistki, które natychmiast zauważają najmniejsze symptomy wad postawy, niektóre natomiast nie potrafią wychwycić znacznego skrzywienia bocznego kręgosłupa. Zależy to też od budowy dziecka. U dzieci szczupłych takie wady rozpoznaje się łatwiej.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę, żeby zorientować się, że coś niedobrego dzieje się z postawą dziecka?

Najlepiej dziecko oglądać rozebrane do bielizny. Pierwsze symptomy wady najlepiej są widoczne w pozycji stojącej. Porównujemy wtedy np. położenie barków, łopatek, bioder. Jeżeli to położenie różni się to najczęściej mamy do czynienia z wadą postawy.

Czy gdybyśmy wcześniej zgłosili się do państwa to uniknęlibyśmy takiego dużego skrzywienia kręgosłupa u dziecka?

Z pewnością tak. Skrzywienie boczne kręgosłupa, czyli skolioza to choroba progresywna. Im wcześniej się ją wykryje tym jest ona mniej zaawansowana i jej leczenie jest krótsze i łatwiejsze. Dobrze zatem, jest poddać dziecko fachowej kontroli jak najwcześniej i regularnie kontynuować te kontrole przynajmniej do zakończenia wzrostu.

Czy terapia Yumeiho jest bezpieczna?

Terapia Yumeiho jest bardzo bezpieczną terapią pod warunkiem, że stosują ją osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Lista takich osób znajduje się na stronie www.yumeiho.org.pl i jest ona na bieżąco aktualizowana.

Czy Yumeiho jest terapią bolesną?

Terapia Yumeiho jest całkowicie bezbolesna, chociaż dźwięk uruchamianych stawów podczas jej stosowania bywa dla niektórych osób początkowo nieprzyjemny.

Czy wszystkie „przestawienia” miednicy kończą się skoliozą?

Z naszych wieloletnich badań wynika, że tak. Związane jest to z biomechaniką układu kostno-mięśniowego człowieka. Krzywa miednica przesuwa środek ciężkości ciała poza miejsce jego prawidłowej pozycji co wywołuje reakcję organizmu w postaci wygięcia kręgosłupa. Jeżeli taka sytuacja jest permanentna to dochodzi do trwałego skrzywienia bocznego czyli skoliozy.

Czy „przestawiona” miednica może powodować inne dolegliwości aniżeli skrzywienie kręgosłupa?

Oczywiście, że tak. Chociaż najwięcej dolegliwości pochodzi bezpośrednio od krzywego kręgosłupa to zakłócenie położenia środka ciężkości asymetrycznej miednicy wpływa negatywnie na pracę systemów życiowych jak: system trawienny, oddechowy, krwionośny, moczowo-płciowy itd.

Czy skorygowane przez państwa położenie kości miednicy u dziecka wystarczy na całe życie?

Bywa, że tak właśnie się dzieje, ale w wielu przypadkach korekcja musi być powtarzana. Nie ma tu konkretnej reguły. Najlepiej jest poddawać dziecko systematycznej kontroli do zakończenia budowy układu kostnego, czyli dziewczynki do 16-tego, a chłopcy do 19-tego roku życia.

Jestem osobą dorosłą. Czy stosowanie terapii Yumeiho w moim przypadku będzie miało sens skoro nie mam skoliozy, a boli mnie kręgosłup?

Terapia Yumeiho nie jest terapią tylko dla dzieci. W Japonii na przykład ok. 90% korzystających z tej terapii to osoby dorosłe cierpiące na różnego rodzaju bóle pleców czy stawów. W Polsce 90% pacjentów to dzieci gdyż wady postawy wśród nich zdarzają się, wg naszych badań, w ok. 84% przypadków.

Czy terapia Yumeiho może być pomocna w likwidacji bóli menstruacyjnych?

Badania przeprowadzone w latach 90-tych w Japonii wykazały, że ok. 80% młodych dziewcząt w wieku od 16-tu do 20-stu lat cierpi na większe lub mniejsze bóle menstruacyjne z powodu asymetrii miednicy. Chociaż większość przedstawicieli polskiego świata medycznego uważa to za anegdotę to my całkowicie potwierdzamy w naszych badaniach japońskie wyniki.

Mam duże dolegliwości bólowe stawu biodrowego. Czy metoda Yumeiho może mi pomóc?

Najpierw jest potrzebna diagnoza lekarza ortopedy. Jeżeli dolegliwości powodują np. niewielkie zmiany zwyrodnieniowe to najlepiej jest właśnie poddać się terapii Yumeiho.

Korzystaliśmy z terapii Yumeiho, tak nas przynajmniej poinformowano, i nie stwierdziliśmy zbyt wielkiej poprawy. Co jest tego przyczyną?

Zakładając, że zabiegi wykonywała osoba do tego uprawniona ( lista osób na www.yumeiho.org.pl ) należy skontaktować się z jednym z czterech ośrodków w Polsce, które stosują autorski system YY-T aby określono tam dokładny sposób i częstotliwość wykonywania zabiegów metodą  Yumeiho. Lista ośrodków stosujących system YY-T znajduje się na stronie www.yumeiho.org.pl.

Czy każdy może nauczyć się stosowania terapii Yumeiho?

Każda osoba, która jest lekarzem, rehabilitantem, fizjoterapeutą lub masażystą może uczyć się tej terapii, lecz tylko w ośrodku do tego uprawnionym.

Jak długo trwa nauka terapii Yumeiho?

Podstawowe szkolenie trwa ok. 20-30 dni w trybie szkolenia stacjonarnego lub 16 dni w systemie weekendowym i odbywa się tak samo jak w Japonii w formie praktyki. Tylko w taki sposób można w pełni nauczyć się technik Yumeiho i potem bezpiecznie je wykonywać.

Co oznaczają stopnie, jakie posiadają terapeuci Yumeiho?

Stopni w terapii Yumeiho jest siedem. Im wyższy stopień tym większe zaawansowanie terapeuty. Zabiegi może wykonywać terapeuta dopiero od drugiego stopnia pod kontrolą nauczyciela, od trzeciego stopnia samodzielnie. Stopnie od czwartego wzwyż to stopnie nauczycielskie.

Mam 26 lat i skrzywienie boczne kręgosłupa. Czy można to jeszcze wyleczyć przy pomocy terapii Yumeiho?

Gwarancji wyleczenia oczywiście nie ma. Należy jednak spróbować ponieważ wielu osobom pomogło.

Czy ze skoliozą można jeździć konno?

W odpowiedzi przytaczamy artykuł lekarza ortopedy (jeźdźca) zamieszczony na łamach „Konia Polskiego” (nr 3/2006)